Картопля – один з головних овочів, який українці обожнюють і висаджують на городі щорічно. Цей коренеплід нерідко називають “другим хлібом”.
Коли краще садити картоплю у квітні та на які нюанси обов’язково треба звернути увагу.
Перше, на що обов’язково треба звернути увагу – погодні умови, адже картопля не терпить холоду та заморозків. Якщо посадити занадто рано, коренеплід замерзне від нічних заморозків і просто не проросте.
Тому садять цю культуру у період, коли температура ґрунту не опускається нижче +7 градусів. Це відповідає приблизно +12 градусів температури повітря вдень і не менше +5 градусів вночі. Коли температура повітря буде стабільною без різких перепадів – можна садити картоплю.
До речі, перевірити, чи готовий ґрунт до посадки картоплі можна таким нескладним способом: взяти грудку землі та кинути, якщо розсипалася на крихти та пішов пил – потрібно садити картоплю якомога швидше. Якщо грудка липка, прилипла до землі, то вологи ще забагато, треба почекати поки земля просохне. Якщо земля розпалася на кілька великих частин – це найкращий час садити картоплю.
За місячним календарем
Нерідко садівники та городники обирають дату посіву за допомогою місячного календаря. Адже вважається, що фази Місяця впливають на ріст та розвиток рослин. Особливо несприятливий час для будь-яких городніх робіт – молодик. Також не варто сіяти та саджати під час повні.
Водночас коренеплоди варто саджати у землю на спадний місяць.
Сприятливі числа для висадки картоплі за квітневим місячним календарем: 2-5, 7-14, 16-18, 24-28, 30 квітня.
Несприятливі дні: 1, 6, 15, 19, 20-23, 29 квітня.
Чи можна садити на Страсному тижні
16 квітня українці святкуватимуть Великдень, якому передує Страсний тиждень. У ці дні не проводять обряди вінчання та хрещення – відбуваються урочисті служби та підготовка до Великодня. Тому у більшості городників виникає питання, чи можна у цей час займатися городніми роботами та садити картоплю?
Конкретних заборон на посадку картоплі до або після Великодня немає. Головне, на що варто орієнтуватися при посадці культури, так це на температуру і “готовність” землі до посадок.
Якщо погода тепла, то ніякий Страсний тиждень не завадить роботі на городі. Проте всі роботи все ж таки бажано завершити до Страсної П’ятниці.
Як підготувати посадковий матеріал
Існує практика для посадки брати бульби від попереднього врожаю. Проте варто пам’ятати, що сортові властивості картоплі з кожним новим циклом погіршуються.
Щоб отримати дійсно гарний, смачний та великий врожай важливо оновлювати посадковий матеріал через кілька років, купуючи якісну сортову картоплю.
Для посадки годяться здорові бульби середнього розміру з чистою та гладкою шкіркою, без гнилі та слідів ураження шкідниками. Варто висаджувати бульби з товстими, міцними, короткими паростками. Великі картоплини краще розрізати ножем на кілька частин, щоб на кожній було хоча б два паростки.
Перед тим як садити картоплю, варто її залишити на сонці на кілька днів. Погода обов’язково має бути сонячна.
Умови сівозміни
Слід дотримуватися сівозміни та періодично міняти дислокацію картоплі на ділянці, щоб забезпечити всім необхідним.
Її добре висаджувати після баштанних, бобових чи листових овочів, усіх видів капусти.
А ось після пасльонових – помідорів, перцю чи баклажанів – картоплю садити не варто.
Картоплю садять на глибину 8-10 см. Грядки слід розташовувати з півночі на південь, за схемою посадки – 70 см між рядками та 20 см між картоплинками в рядку.