Житомирська область,
селище Попільня
Сьогодні:
Неділя, 12 Травня

Той, хто любив гратися з вогнем

9 січня виповнилося сто років геніальному режисеру Сергію Параджанову. Тому самому вірменину, який народився в Тбілісі, був засуджений московією за “український націоналізм”, а реабілітований аж щойно до сторіччя в Незалежній Україні.
…П’ятнадцять років прожив у Києві. Прикипів серцем до нашого вічного міста. Обожнював українські гуцульські традиції з піснями про “Вербову дощечку” та трембітами.


У день народження Параджанова Київ заряснів подіями на честь диво-режисера. Зокрема, і червона зала Будинку кіно ледве вмістила бажаючих зустрітися з пам’яттю про творця “Тіней забутих предків”.
А головне – була душа: трембітарі й сопілкарі, дримбарі й цимбалісти, танцівники й співаки з легендарного гуцульського села Криворівні.
А в перших рядах – Воїни України.
Чи багато знаємо ми про Сергія Йосиповича Параджанова? Кінорежисера, народного артиста України, сценариста, художника-постановника та візуального митця? Він вартий того, аби знали.
Сергій Параджанов був одним із представників хвилі українського поетичного кіно та здобув світову славу завдяки своїм фільмам «Тіні забутих предків» та «Колір граната». Після виходу на екрани стрічки «Тіні забутих предків» Параджанов став славетним, посівши почесне місце поряд із метрами світового кіно. Історія трагічної любові Івана (І. Миколайчук) і Марічки (Л. Кадочникова) сколихнула світ.
Двадцять вісім призів на міжнародних фестивалях у двадцять одній країні, захоплені телеграми з поздоровленнями від Федеріко Фелліні, Мікеланджело Антоніоні, Жан-Люка Ґодара та Акіра Куросави.
У побуті Сергій Параджанов був своєрідною людиною. Двері квартири практично не зачинялися. Іноді за день гостей бувало до сорока й більше. Одного разу режисер запросив на день народження всіх, кого зустрів. Друзів, знайомих, колег, сусідів… Прийшло понад сто осіб.
«Параджанов… любив гратися з вогнем, – згадує кінорежисер Роман Балаян. – Багато хто це вважав (і вважає досі) епатажем. Однак, це і є свобода особи. Спосіб життя, дуже органічний для Параджанова».


Є що згадати про талановитого митця, який за любов до України був переслідуваний радянською владою та майже 5 років відбув у таборі суворого режиму. Але залишився людиною вільною.
Наразі Сергія Параджанова реабілітовано законодавчо саме в Україні. А ще віднині засновано Державну премію з кіномистецтва імені Сергія Параджанова.
А взагалі: всім нам час переглянути фільм “Тіні забутих предків”.

Підготувала Ольга ЮСЕНКО

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.