Житомирська область,
селище Попільня
Сьогодні:
Понеділок, 13 Травня

Історична перемога
Документальний фільм “20 днів у Маріуполі” отримав “Оскар”

Фільм “20 днів у Маріуполі” режисера Мстислава Чернова здобув премію “Оскар” як найкращий повнометражний документальний фільм. Це перший український фільм, який отримав “Оскар”.
На сцену разом із Мстиславом Черновим піднялися фотокореспондент Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко, які разом із режисером працювали в оточеному Маріуполі у 2022 році.


Разом із Черновим нагороди отримали кінопродюсерки Мішель Мізнер та Рені Аронсон-Рат.
Мстислав Чернов зі сцени заявив, що “20 днів у Маріуполі” – перший український фільм, що отримав “Оскар”.


“Я вдячний. Але, напевно, я буду перший режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле, проти ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу. Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоби правда перемогла. І щоби загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, – щоби їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, спогади формують історію”, – сказав Чернов.
Крім “20 днів у Маріуполі”, у категорії “Найкращий документальний фільм” змагалися ще чотири стрічки:
Bobi Wine: The People’s President (“Бобі Вайн: Народний президент”);
The Eternal Memory (“Вічна пам’ять”);
Four Daughters (“Чотири доньки”);
To Kill a Tiger (“Убити тигра”).


Що відомо про фільм “20 днів у Маріуполі”


Стрічка “20 днів у Маріуполі” розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.
Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя – за це усі троє отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їх нагородили Шевченківською премією.
Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч гривень тільки за перший вікенд прокату.
Стрічка також перемогла у номінації “Найкращий документальний фільм” британської кінопремії BAFTA. А Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за “видатні режисерські досягнення в документальному кіно”.


З міжнародної телеверсії «Оскар» вирізали перемогу «20 днів у Маріуполі»


У скороченій міжнародній телеверсії 96-ї Церемонії вручення нагород премії «Оскар» організатори вирізали номінацію «Найкращий повнометражний документальний фільм», у якій перемогу здобула документальна стрічка «20 днів у Маріуполі» українського режисера Мстислава Чернова.
11 березня о 20:30 на телеканалі Суспільне Культура, який вже вдруге цьогоріч є ексклюзивним транслятором Церемонії вручення «Оскар» в Україні, був запланований показ міжнародної скороченої версії, однак після отримання матеріалів для трансляції від організаторів команда виявила, що нагородження українських документалістів відсутнє.
Команда Суспільного висловила своє обурення організаторам цьогорічної премії The Walt Disney Company Limited та, замість скороченої версії, для українських глядачів показала повну версію, що була в прямому ефірі телеканалу Суспільне Культура в ніч з 10 на 11 березня.
«Наша команда була шокована та глибоко розчарована, коли не побачила у монтажі міжнародної версії номінацію “Найкращий повнометражний документальний фільм”, де справедливу нагороду здобула стрічка “20 днів у Маріуполі”. Потужна промова Мстислава Чернова підкреслила єдність між Україною й світом — тим прикріше бачити виключення цього повного правди й сили епізоду з версії, розповсюдженої для світових ліцензіатів премії “Оскар”. Нагадаємо, що минулого року для цієї ж номінації, в якій перемогу здобула документальна стрічка про Навального, знайшлося місце у скороченій версії, як і для політичної промови його дружини Юлії Навальної, що приймала цю на позір аполітичну нагороду. Сподіваємось, що організатори премії дослухаються до нашого протесту», — зазначив виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін.

Disney перевипустить скорочену телеверсію “Оскар” з українським нагородженням

Американська кіноакадемія заявила, що планує перевипустити 90-хвилинну версію трансляції церемонії вручення премії “Оскар” з моментом нагородження фільму “20 днів у Маріуполі”.
Про це пише новинний інтернет-журнал про телебачення і кіно Deadline.
За інформацією видання, таке рішення ухвалили після того, як Суспільне, яке володіє правами на трансляцію шоу “Оскар” в Україні, висловило обурення, що у міжнародній скороченій телеверсії немає нагородження українських документалістів та промови режисера фільму Мстислава Чернова. Водночас Суспільному про це рішення ще не повідомили.
Суспільне транслювало шоу “Оскар” в прямому ефірі в Україні в рамках угоди з Disney, яка займається міжнародним ліцензуванням шоу.
Представники Disney Entertainment зазначили пізніше, що короткі версії шоу мають часові обмеження, тому окремі категорії не вдалося додати і їх визначили ще кілька тижнів тому.
Після Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення надіслала лист до The Walt Disney Company з проханням додати в міжнародну версію цьогорічної премії “Оскар” фрагмент із номінацією “Найкращий повнометражний документальний фільм”.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.