Так, у кожній родині є власний фотоархів. У когось – більший, у когось – менший. Але зі старих, пожовклих від часу світлин, на нас дивляться очі наших бабусь-дідусів, а кому більше пощастило – то й прабабусь-прадідусів. Дивляться, обдаровують любов’ю, духовно оберігають свій рід.
Водночас ці старі світлини – золоте джерело пам’яті всього українського народу, всієї нації. Адже спільна пам’ять складається з пазлів пам’яті кожної окремої української родини і людини.
У цьому сенсі важливу ініціативу започаткувало наукове краєзнавче інтернет-видання «Житомирщина історична». А саме йдеться про проєкт регіональної ініціативи «Житомирщина історична» та його цифровий фотоархів «Селянське життя Житомирщини, 1945-1991 рр.: фотоісторія побуту та повсякдення».
На сайті та у соціальних мережах збираються та представляються світлини з родинних архівів з підписами.
Як, наприклад, фото з особистого архіву Надії Олександрівни Семенюк з села Паволоч від 8 серпня 1970 року, на якому у вічі своїх наступних поколінь дивляться Іван (називали дід Сус), Світлана Андріївна Семенюк (нині Кудан), Андрій Іванович Семенюк, а по центру зверху – Надія Олександрівна Семенюк.
Або ж ще одна світлина з особистого архіву Надії Семенюк, датована 1977-1978 роками.
На фото – жителі Паволочі Наталія Василівна Ящук, Василь Якимович Ящук, Світлана Андріївна Кудан та їх подружка Наталія. Дівчата жили по сусідству, тому часто гралися разом.
Це допоможе зберегти у загальнонаціональній пам’яті багато подій, деталей, імен, образів, які є безцінними.
Усі охочі можуть запропонувати світлини з родинного фотоархіву проєкту «Житомирщина історична» в мережі:
Домівка: https://www.history.zt.ua
Facebook: https://www.facebook.com/history.zt.ua
Telegram: https://t.me/history_zhytomyr
Instagram: https://www.instagram.com/history_zhytomyr
Twitter: https://twitter.com/history_zt
Еліна СТЕПАНЮК