Рідна мова – важливий елемент культурної та національної свідомості людини. Це не просто засіб спілкування, а й історія народу, його світогляд, це найсильніший інструмент розвитку нашого матеріального й духовного спадку. Саме тому щороку 21-го лютого ми відзначаємо Міжнародний День рідної мови.
Українська мова багата на цікавинки.Вона відрізняється від решти східнослов’янських мов своєю милозвучністю та унікальними словами та правилами.
До Міжнародного дня рідної мови в читальному залі Попільнянської бібліотеки презентована книжкова виставка «Мову ту, що рідною зовуть, ти ніде ніколи не забудь». До уваги читачів пропонуються навчальні посібники та довідкові видання, які висвітлюють питання розвитку української мови, культури спілкування. Чимало видань присвячено основам ділового мовленнєвого етикету. Посібники стануть у нагоді тим, хто прагне вивчати і вдосконалювати українську мову, а також покращити загальний рівень володіння мовою в побуті та діловому спілкуванні.
Український народ плекав рідну мову у піснях, легендах, переказах і передавав від роду до роду. Для нас рідна мова – це не тільки безцінна спадщина, яка об’єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками і сотнями поколінь. Це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.
Збереження мови не просто залежить від нас, а є нашим обов’язком, що й доводять переможними битвами з рашистськими загарбниками сини і дочки Матері-України.
Цікаві факти про українську мову
• Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.
• За даними вченого Василя Кобилюха, наша мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери і походить вона зі санскриту.
• Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).
• Перший офіційний Український правопис було затверджено 17 травня 1919 року на Загальних зборах Української академії наук.
• У 1933 році з правопису була вилучена літера «ґ», а в 1990 – повернена знову.
• В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
• Наша мова має безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.
• Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера «п»; на цю літеру також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» – найменш уживана.
• У нашій мові є особливі слова – паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова, що однаково читаються в обох напрямках (зліва направо та справа наліво): «Я несу гусеня», або ж «ротатор».
• Найдовшим словом в українській мові є слово «дихлордифенілтрихлорметилметан» (назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками). Це слово містить у собі аж 30 літер!
• Українська мова має напівофіційний статус в США, а саме в окрузі Кук штату Іллінойс, до якого входить Чикаго. Наша мова там є однією із найбільш уживаних.
• Протягом останніх чотирьох століть українську мову намагалися знищити найбільшу кількість разів порівняно з іншими мовами – аж 134 рази! А 135-ту спробу припинити її існування Україна переживає нині, відбиваючи повномасштабну агресію путінської росії. Проте вона існувала, існує і буде існувати. Як і сьогодні, нею будуть розмовляти, навчатися, співати, писати поезію і прозу.
Олена СТАСЮК