Житомирська область,
селище Попільня
Сьогодні:
Понеділок, 25 Листопада

Українці в Іспанії: чужого научатись і свого не цуратись

У синьому небі – біла доріжка-слід від пасажирського літака. Елегантні пари глибоко пенсійного віку, тримаючись за руки, повагом дефілюють під пальмами на морському узбережжі. Діти і жінки посміхаються, пірнають у смарагдові хвилі Середземного моря. Комфорт. Упорядкованість. Спокій. Гармонійна краса природи й архітектури міст і містечок.
Це – Королівство Іспанія. Каталонія.

Невимовне щастя бачити мирне життя після півторарічних тривог і загроз, що їх переживає зболена Україна.
Саме в Іспанії наприкінці вересня поєдналися у часі одразу два фестивалі. Перший – найбільший у Європі й Іспанії, присвячений покровительці міста Барселони святій Мерсе, що так і називається «La Mersе». Другий – щорічний, вже дев’ятий за ліком – «Uсrаnia fest», цьогоріч доєднаний мерією Барселони до загальноєвропейського, а взагалі започаткований українцями Іспанії під егідою Української асоціації «Джерело» на чолі з президенткою Ольгою Дзюбан

.


І ця двоєдність фестивалів була особливою. До Барселони на ««La Mersе» вперше в історії запросили місто Київ. Мерія нашої столиці на чолі з Віталієм Кличком навіть утнула сенсацію: переконали каталонську владу, аби очолювали святкову процесію чотириметрові ляльки-велетні в образах українських історичних персонажів – княгині Ольги і князя Володимира. Доти завжди на чолі ходи були виключно каталонські лялькові персонажі. Так українці відкрили для багатьох іспанців ту істину, що ми є нація з давньою і дуже глибокою історією.
Ну а Міжнародний фестиваль української культури «Uсrаnia fest» відбувався одразу в двох місцях : в курортному містечку Ллорет-де-Мар та в елегантному парку Jardins de Joan Maragal біля королівської резиденції на знаменитій горі Монжуїк у Барселоні. Цьогоріч «Uсrаnia fest» був присвячений Українським Воїнам, також – всім українцям в Україні і за її межами, які докладають зусиль для Перемоги над московитами.
На «Ucrania Fest» 2023 завітали понад дві сотні артистів, які приїхали з 9 країн світу:
Канади, Великої Британії, Данії, Швеції, Німеччини, Польщі, Швейцарії, Іспанії та, звісно, з України. Частина учасників фестивалю – вимушені переселенці та постраждалі від війни в Україні.
Особливими гостями свята були: Народні артистки України Світлана Мирвода та Інеса Братущик, чарівний дитячо-юнацький духовий оркестр «Водограй» з Вишгорода на чолі з Наталією Тищенко , найстарший творчий колектив України – Національна заслужена капела бандуристів України імені Г. Майбороди, народна артистка України Леся Горова з доньками Лідією та Зоряною Опанасенко, народна майстриня Ольга Угнівенко, піаністки Дзвенислава Ремняк та Ольга Дудок, славні молоді співаки з Лондона Ігор Целип та Ігор Юзьків. Усіх навіть важко перелічити.


Розпочалося дводенне дійство біля мерії в Ллорет-де-Мар. Урочиста колона з українськими прапорами під акомпанемент духових інструментів «Водограю» рухалася набережною та вулицями. Люди захоплено зупинялися, супроводжували, знимкували. Сцена біля місцевого будинку культури була уквітчана українськими державними прапорами.
Засновниця і директорка фестивалю «Uсrаnia fest» Ольга Дзюбан піднесла меру Ллорет- де-Мар український коровай на вишитому рушникові, а потім розділили його між усіма присутніми.
Мати загиблого у Бахмуті Ярослава Мащенка Ольга Мащенко з донькою Героя Софією запалили Свічу пам’яті на честь Сина і Тата та всіх Українських Героїв.
Українське дійство під пальмами й чистим небом Іспанії тривало кілька годин поспіль. Люди підходили, дякували, співчували, висловлювали розуміння. Була серед них і жінка поважного віку на ім’я Пас (Мир), яка плакала, засуджувала звірства путіна та розповіла, що її чоловіка звуть Ісус, а на Україну чекає Вікторія. То нагадувало пророцтво. Нехай збувається.
Ще пишніше дійство розгорнулося 24 вересня у Барселоні. Біля резиденції королів Іспанії голосно зазвучав Гімн України, пісні «Києве мій» та «Ой, у лузі червона калина», виступила державна капела бандуристів та ціла плеяда українських артистів. Берегиня фестивалю Ольга Дзюбан вже традиційно розділила священний український коровай між усіма гостями й учасниками фестивалю. Люди вдячно і захоплено аплодували.
З боку громадян та влади Іспанії українці відчули щиру підтримку й розуміння.
Фестиваль «Ucrania Fest» став можливим завдяки підтримці Генерального консульства України в Барселоні.
Організатори фестивалю зізналися, що коли наприкінці концерту не вщухають оплески і вигуки «Слава Україні», «Glory to Uсraine», – розумієш заради чого була ця праця, недоспані ночі, подолані тисячі кілометрів. Наш, український, посил у світ, у небо, у простір: Україна бореться, Україна має потужне військо, Україна переможе. Світе, будь з Україною, допомагай їй, бо Україна захищає світ.
Перше, що відчуваєш в Іспанії, втім, як і всюди у Європі: всі знають, хто ми такі – українці – і більш не плутають нас з московитами. Друге, що бачиш: нам є чому повчитися у тому сенсі, як будувати власну державу, відстоювати її мову і культуру, поважати самих себе як людей і як народ.

Ольга ДУБОВИК, світлини автора

Коментарі
  1. Гарний репортаж, ніби знову була там…

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.