Житомирська область,
селище Попільня
Сьогодні:
Четвер, 28 Листопада
icon clock18.08.2023
icon eye130
Cуспільство

“Купляти” чи “купувати”?

Деякі слова так міцно вросли у наше щоденне мовлення, що ми навіть не здогадуємося, що вживати їх не можна.
Часто у нашому мовленні звучить слово “купляти”, адже більшість людей до нього звикли. Проте насправді вживання цього слова варто виключити, замінивши його на правильний відповідник.


Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко пояснив, чому цьому слову не місце у нашому мовленні та як його замінити.
“Чи правильно казати “купляти”? У словниках є обидва слова – і “купувати”, і “купляти”. Щоправда, “купляти” має позначки розмовне і рідковживане. Що це означає? А це означає, що слова “купляти” краще уникати”, – зазначив мовознавець.
Авраменко наголосив, що слово “купляти” може бути утворене від російського слова “купля”, яке українською звучить як “купівля”.
“Тож не дарма використання слова “купляти” словники обмежують. Висновок такий: “купляти” – це мовний покруч. А тим, хто прагне говорити вишуканою українською, раджу вживати форму “купувати”, – підсумував мовознавець.

“Лімузін” українською


Як правильно – лІмузІн, лИмузИн чи лІмузИн?


“Лімузін” – це із серії “укусна канфєта бєлочка”, коли на українські слова накладають російську вимову. Найчастіше це буває саме зі словами іншомовного походження. Наприклад, “лімузін”, “політіка”, “магазін”, – зазначив Авраменко.
Він закликав українців запам’ятати так зване правило дев’ятки: “Де ти з’їси цю чашу жиру”. Після приголосних з цієї фрази вживаємо літеру “и”. В решті випадків – “і”. Оскільки “л” не входить до дев’ятки приголосних, то після неї вживаємо “і”. А “з” входить до дев’ятки. Тож правильно потрібно казати “лІмузИн”. За цим же правилом правильно потрібно говорити “полІтИка”, “магазИн”, оскільки літери “т” та “з” входять до дев’ятки приголосних.
“Насамкінець скажу, шануйте себе, дбаючи про чистоту своєї мови”, – додав Авраменко.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.