14 грудня, під час повномасштабної війни з російським агресором, Україна вшановує учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Варто згадати, що 26 квітня 1986-го року сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції прогриміли два вибухи. За 10 днів в атмосферу Землі під час аварії вирвалась хмара радіоактивного пилу – 11 тонн ядерного палива.
30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії. Більше 90 тисяч людей було евакуйовано з 81-го населеного пункту України. За оцінками незалежних експертів 500 тисяч людей померли від радіації. 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення. 2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей було забруднено радіоактивними нуклідами.
Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали, будували укриття.
Та, на жаль, керівництво, політична еліта та суспільство російської федерації – держави-агресора, так і не спромоглися усвідомити всю небезпеку ядерної енергетики не тільки в мирний час, а також в час війни, та власну відповідальність у цій сфері. Цивілізований світ шокований шантажем рашистів використати мирну ядерну енергетику в якості «брудної бомби».
З 24 лютого по 31 березня нинішнього року Чорнобильська АЕС була захоплена військами російського агресора. Персонал станції перебував у заручниках.Військовослужбовців Національної гвардії України, які її охороняли, захопили в полон. На території ЧАЕС стояли ворожі війська, здійснювалися обстріли, підривалися боєприпаси.
Це призвело до підвищення загрози радіаційного зараження місцевості, створило перед-умови для аварійної ситуації на особливо небезпечних об’єктах тощо.
Абсолютно злочинні «ігри» ядерного тероризму світового рівня російські окупанти влаштували з захопленою Запорізькою атомною електростанцією. І ситуація там ще не врегульована.
Дякуємо всім героям, які ціною свого життя та здоров’я захищали і захищають Україну та світ від ядерних катастроф на ЧАЕС і ЗАЕС.
У Попільні до пам’ятного знаку жертвам Чорнобильської катастрофи було покладено квіти.
Вічна пам’ять усім, хто загинув внаслідок аварії на ЧАЕС. Шана і повага нині живим ліквідаторам!
Вікторія ЧОРНОБРОВА