90-річчю пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років була присвячена перша відкрита інформаційна історико-краєзнавча платформа «Голодомор на Попільнянщині мовою архівних документів та друкованих джерел», яку провів 16 листопада Історико-краєзнавчий музей Попільнянської селищної ради. Її учасниками були вчителі історії, працівники культури, соціального захисту, працівники музеїв та краєзнавці. В заході також взяли участь: перший заступник селищного голови О. М. Пінцов, начальник відділу культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров’я Н. М. Демидчук, начальники відділів освіти Попільнянської та Корнинської селищних рад В. В. Ільїн і А. Л. Карпінський.
Учасники відвідали виставку «Рушники плачуть», на якій представлені 70 рушників ручної роботи вишитих з 1918-го по 1980-ті роки ХХ століття та 23 портрети загиблих земляків у російсько-українській війні.
Відкрив інформаційну платформу В. Г. Зарічний – директор історико-краєзнавчого музею.
Соло «Свіча пам’яті» у виконанні бандуристки Попільнянського центру культури і дозвілля Галини Карпій схвилювало усіх до глибини душі.
Захід продовжився відеороликом, в якому 97-річна жителька селища Попільня Надія Фадеївна Огородник розповіла про голодне дитинство 1932-1933 років, тяжку долю остарбайтера та в’язня концтабору.
Про видання книги «Попільнянщина пам’ятає» до 75-річчя Голодомору в Україні 1932-1933 років інформував Василь Зарічний.
Людмила Пилипчук, завідувачка публічної бібліотеки для дітей прочитала вірш «Реквієм» лауреата премії М. Рильського «Троянди й виноград» Зої Шкуратовської, який присвячений страшним подіям Голодомору на Попільнянщині.
Фахівець з питань охорони культурної спадщини Марія Волинець розповіла про трагічні події, спричинені голодом у Липках.
Відеоогляд літератури про Голодомор на Попільнянщині в 1932-1933 роках провела завідувачка читальним залом Попільнянської публічної бібліотеки Тетяна Джось.
43 архівних документи представив директор історико-краєзнавчого музею Василь Зарічний. Всі вони були опрацьовані в Державному архіві Житомирської області. Більшість – документи Житомирського партійного архіву. Це і архівні списки померлих від голоду, і протоколи бюро райкому партії, і відомості та листи з місць, зведення про посівні кампанії, збір врожаю та хід хлібозаготівлі. Багато документів з грифом «таємно» та «цілком таємно». Представлені і протоколи про виключення з партії посадових осіб за зрив хлібозаготівлі, судові справи. Є лист секретаря партійного осередку села Романівки “Про випадки людоїдства в 1933 році”, матеріали бюро Попільнянського РПК “Про замах на самогубство вчителя Ходорківської польської школи в зв’язку з харчовими трудностями в сім’ї”, телеграма про зрив хлібозаготівлі та занесення Корнинської МТС на «чорну дошку», інформація про кількість осіб, засуджених за крадіжки та самосуди з 1.1. по 10.7.1933 по народному суду Попільнянського району.
Документи мають посилання на архівні дані (фонд, опис). Це 125 аркушів, в основному машинописного тексту та кілька рукописів. Вони систематизовані та зведені в єдиний реєстр архівних документів музею.
Завідуючий історичним музеєм села Паволоч Петро Аврамчук презентував музейну виставку «Сторінки Голодомору 1932-1933 років в Україні» інституту Національної пам’яті, що експонується в музеї села.
Завершилась перша відкрита інформаційна історико-краєзнавча платформа «Голодомор на Попільнянщині мовою архівних документів та друкованих джерел» вільним спілкуванням та обміном думками з приводу тих жахливих подій в Україні та хвилиною мовчання – вшануванням пам’яті померлих від голоду українців.
Вікторія ЧОРНОБРОВА