Нині ціною життів кращих воїнів України ми виборюємо право розмовляти рідною мовою, бути українцями, визначати своє майбутнє. Насправді українська мова – це мова нашої Перемоги. Поєднані рідною мовою, ми – непереможні!
Щороку 21 лютого світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Свято запроваджене ЮНЕСКО у листопаді 1999 року для захисту мовної й культурної багатоманітності. А рідна мова в Україні – це ще й один з елементів подолання постколоніальної меншовартості. Згадаймо, що українську мову імперці цілеспрямовано нищили століттями, а за радянського союзу звели до рівня меншовартісної мови «селюків».
Тому нині розвиток української мови вимагає системної, скрупульозної роботи. В Україні немає людей, які не розуміють української мови. Та потрібно допомогти подолати мовний бар’єр тим, хто нею поки що не послуговується.
Зупинимося на головних аспектах.
Перше – державна політика. Починати з дітей. Виділяти кошти на створення українських мультфільмів, друк українських казок, дитячих книг, фантастики. Потужно підтримувати україномовне книговидання.
Друге – державна служба та військова галузь. Без знання української мови ніхто не має права працювати на державній службі. А в тилу було б правильно запровадити курси української мови у військових частинах, які формуються. В жодному разі не надавати громадянство України людині, яка не володіє державною мовою, не вивчила історію України.
Третє. На державницькому рівні велику увагу звернути на технічну літературу. Щоб технічні терміни були українізовані.
Четверте. Серйозна робота з бізнесом. Повинні бути важелі, преференції, «смаколики». Потрібно показувати переваги володіння українською.
П’яте. Телебачення. Встановити такі законодавчі запобіжники, щоб жоден телеканал не міг продукувати передачі недержавною мовою.
Мало закликати до вжитку української мови. Потрібно сформувати умови, щоб вона була модерновою, престижною. А престижною мова буде тоді, коли ті, хто у владі, на чолі бізнесів, музиканти, артисти, телезірки послуговуватимуться нею.
Під дією нормальної державницької політики протягом п’яти років тих, хто не розмовляє українською, залишаться одиниці.
А взагалі знання рідної мови – ознака освіченості, політичної зрілості, патріотизму кожного громадянина України. Особливо у теперішній час, коли агресор намагається роз’єднати нас, знищити, підкорити.
Ольга ЮСЕНКО